Stres v práci je pro většinu zaměstnanců jenom nárazový
Polovinu lidí stresuje práce jenom nárazově, jen třináct procent zaměstnanců se cítí být pod tlakem hodně často. Naopak téměř tři z deseti dotázaných práce spíš nestresuje a desetinu lidí vůbec. Vyplývá to z nejnovějšího reprezentativního průzkumu personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.
„Tlak na zaměstnance nejčastěji vytváří špatná organizace práce a zavalení úkoly,“ upřesňuje František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.
Nekvalitní řízení jako stresor uvádí 33 % zaměstnanců, dalších třicet pak příliš mnoho úkolů. Nedostatečné finanční ohodnocení má na negativní vnímání pracovních podmínek vliv zhruba stejně často, jako kolegové (oba faktory po dvanácti procentech). Osobní vlastnosti šéfa uvedlo jako příčinu stresu devět procent dotázaných.
Téměř třetina lidí tvrdí, že je v souvislosti s prací postihl syndrom vyhoření a dalších jedenáct procent ví o někom takovém ze svého okolí.
Se zkušenostmi stresu ubývá, nejméně vyhořelí jsou Jihočeši
S rostoucím věkem klesá počet respondentů, které jejich práce stresuje (ve skupině 18-24 let to je 71 % lidí, ve věku 25-34 let už jen 66 %, ve skupině 35-44 let pak 63 %, mezi 45. a 54. rokem jen 59 % a ve věku 55-59 let dokonce jen 48 % dotázaných).
Nejpřetíženější zaměstnanci jsou asi na Ústecku, kde příliš mnoho úkolů jako stresový faktor uvádí 47 % lidí, na Pardubicku zase výrazně více lidí (25 %) uvádí osobní kvalitu šéfa. Nejméně zkušeností s vyhořením mají respondenti z jižních Čech (77 %).
Data pro reprezentativní průzkum koncem prázdnin sesbírala agentura Talk Online Panel na vzorku 500 pracujících ve věku 18-59 let.