18.10.2018

Proč lidé mění práci? Peníze jsou až na posledním místě, ukázal průzkum

Jenom čtrnáct procent zaměstnanců mění práci kvůli penězům, ukázal průzkum, který pro personální společnost Předvýběr.CZ uskutečnila agentura STEM/MARK. Větší motivací jsou vztahy na pracovišti a především „pracovní výzvy“.

Jako nejčastěji uváděný důvod pro výpověď uváděli zaměstnanci nabídku zajímavější práce (21 %) nebo úplnou změnu oboru (16 %). Do této skupiny motivů patří i kariérní posun, který v průměru uvedla čtyři procenta dotázaných - v regionu hlavního města ale třikrát tolik lidí.

Vztahy mezi lidmi jsou důvodem ke změně pro šestnáct procent zaměstnanců, přičemž jako důvod mírněji převažuje nevyhovující vedoucí (8,3 %) před nevyhovujícím pracovním kolektivem či neshodami na pracovišti (7,8 %).

„Výsledky odpovídají dlouhodobým zkušenostem personalistů - pro zaměstnance je důležité dělat práci, která je baví a která jim přináší uznání, a jako ve všem, kde se setkáváme s lidmi, jsou mezilidské vztahy klíčovým faktorem,“ reaguje na výsledky průzkumu František Boudný, obchodní ředitel Předvýběru.CZ.

Pokud by dotázaní měli změnit práci kvůli příjmům, musela by nabízená mzda být výrazně vyšší, než stávající: nejčastěji lidé uvádějí navýšení od pětiny do třetiny (26 %) a od třetiny do poloviny (22 %). „Devatenáct procent zaměstnanců dokonce výslovně uvedlo, že nechtějí měnit práci jen kvůli penězům,“ dodává František Boudný.

Průzkumu se zúčastnilo 507 respondentů Českého národního panelu. Čtyřiadvacet procent dotázaných změnilo práci v průběhu posledního roku (čtyři procenta byla v průběhu dotazování ve výpovědní lhůtě), dalších 29 % lidí vyměnilo zaměstnavatele do pěti let a delší dobu od podání poslední výpovědi uvedlo 26 % lidí. Víc než pětina lidí ještě nikdy práci nezměnila.