Personalisté vnímají fluktuaci liberálněji
Firmy vnímají otázku časté změny práce vstřícněji než samotní zaměstnanci. Ukázal to online průzkum, který personální společnost Předvýběr.CZ uspořádala mezi zaměstnavateli.S výrokem, že „označení fluktuant dneska už není negativní“ souhlasilo skoro 54 % respondentů z řad majitelů a šéfů firem a jejich personalistů. „To je o deset procentních bodů více zastánců takového názoru, než když jsme se ptali celé populace,“ připomíná František Boudný, obchodní ředitel Předvýběru.CZ. V průzkumu, který v lednu pro společnost uskutečnila agentura STEM/MARK, s takovým výrokem souhlasilo 44 % reprezentantů populace.
„Větší pochopení pro častější změnu práce je na straně zaměstnavatelů logické - lépe znají současný pracovní trh, sami často usilují o ‚přetažení‘ zajímavého kandidáta od konkurence a navíc dobře vědí, že člověk se vystřídáním několika zaměstnavatelů ‚otrká‘ a získá cenné zkušenosti,“ vysvětluje František Boudný.
Potvrzují to i reakce zaměstnavatelů na otázku, co častá změna práce vypovídá o člověku. Víc než dvakrát častěji (15 %) oproti populaci zaměstnavatelé uvedli, že takový člověk „asi něco umí, zaměstnavatelé o něho mají zájem“. Naopak s názorem, že takový člověk „asi nic neumí, když si neumí udržet práci déle“, souhlasilo jen 8 % firemních respondentů (oproti 24 % zastánců mezi běžnou populací).
V jednom se však názory laické populace a představitelů zaměstnavatelů shodují - člověk, který často mění místo, je „špatně čitelný“: 46 % firem to popsalo výrokem „nemá úplně jasno, čeho chce dosáhnout“ (podle průzkumu STEM/MARK si totéž myslí 48 % lidí).
Zaměstnavatelé nejčastěji jako dobu vhodnou ke změně práce uváděli 3-7 let (77 %), kratší výdrž na jedno místě 2-3 roky je vhodná podle 15 % personalistů a jen 8 % míní, že by se práce měla měnit po sedmi letech a delší době.
V zákonné tříměsíční zkušební době odchází z firem jen méně než 5 % zaměstnanců (uvedlo 85 % firemních respondentů).