23.02.2024

Čeští zaměstnanci jsou na spolupráci s umělou inteligencí připravení. Jako šéfa ji ale nechtějí

Čtyři z deseti tuzemských zaměstnanců už teď využívají v práci umělou inteligenci (AI). Dvanáct procent z nich s ní pracuje v rámci firemního přístupu k novému fenoménu na trhu práce, další čtvrtina spíš z vlastní iniciativy. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.



„Vypadá to, že AI je pro Čechy každodenní realita. Dalších skoro třináct procent dotázaných uvedlo, že využívání umělé inteligence jejich firma plánuje v brzké době zavést,“ říká František Boudný, ředitel personální agentury. Jen necelým čtyřem procentům zaměstnanců firma spolupráci se strojem zakázala.

Nějakou znalost práce s AI potvrdilo pětačtyřicet procent respondentů, dalších jednadvacet procent se chystá něco naučit. U nejmladší cílové skupiny 18-24 let je tato znalost téměř šedesátiprocentní.

Zjednodušení práce a příležitost, ale i bezpečnostní hrozba

Nástup umělé inteligence vnímá většina lidí pozitivně: 48 % míní, že povede ke zjednodušení práce, protože odpadnou rutinní činnosti, 26 % v nových technologiích vidí příležitost zvládnout víc práce, podle 22 % vzniknou nové profese, 16 % vnímá příležitost být lepší ve svém oboru a téměř devět procent chápe AI jako šanci posunout se v kariéře.

Současně 17 % dotázaných vidí AI jako hrozbu pro osobní nebo firemní údaje a téměř dvanáct procent lidí se bojí, že jim vezme práci. Jako bezpečnostní hrozbu pro budoucnost společnosti umělou inteligenci označilo přes 35 % účastníků průzkumu.

Hodinu až dvě týdně

Umělá inteligence ušetří týdně do jedné hodiny času (uvedlo 31 % respondentů) až 1-2 hodiny (30 %). Další pětina míní, že je to až 2-5 hodin, úsporu 5-10 hodin strojům přisuzují dvě procenta dotázaných, přičemž ještě víc než deset hodin uvedlo přes pět procent lidí. Desetina naopak prohlásila, že díky AI žádný čas neušetří.

Práci dostane umělá inteligence nejčastěji ve zjednodušení administrativy (39 %), ve zpracování dat (36 %) a v jazykových překladech (31 %). Dále lidé uvedli kreativní tvorbu (28 %), zpracování rešerší a analýz (24 %), programování (15 %), školení (13 %) a komunikaci se zákazníky (12 %).

AI jako šéfa nebo personalistu nechceme

Pracujícím lidem by vadilo, kdyby umělá inteligence posuzovala jejich pracovní výkony, uvedlo 67 % z nich. Nejsilněji se proti tomu staví lidé na Vysočině a Karlovarsku, naopak nejméně to vadí respondentům ze Zlínska. Ještě odpornější je většině lidí (77 %) představa, že by o nich rozhodovala AI místo člověka při hledání práce.

Data pro reprezentativní průzkum sesbírala agentura Talk Online Panel na vzorku 500 pracujících ve věku 18-59 let.