22.10.2020

Když se živíte rukama, nejlepším životopisem je přehled, pro koho jste pracovali

Je řada povolání, kde vám bude stačit jednodušší verze strukturovaného životopisu. Víc za vás totiž mluví vaše práce. Je ale dobré mít základní přehled o tom, kde jste pracovali, než dostanete pozvání na pohovor nebo vám budoucí nový zaměstnavatel zavolá, že by rád, abyste nastoupili.

S odlehčenou verzí vystačí například dělník, uklízečka, kuchařka nebo řemeslník. Proboha, neberte to tak, že bychom jejich práci považovali za méně důležitou ‒ naopak, pro většinu z nás by byl život velmi brzy nesnesitelný, kdyby neexistovali lidi, kteří se živí rukama.

Právě to je ale důvod, proč zaměstnavatelům stačí jednoduchý přehled ‒ u manuálních a řemeslných profesí je důležité především to, co už mají za sebou a co doopravdy umí. V čem se „light CV“ odlišuje od jinde vyžadovaného životopisu?

V jednoduchosti je síla: stačí napsat svoje kontaktní údaje (to je stejné) a pak přehled dřívějších zaměstnavatelů a co jste u nich dělali. Rozepisovat, co je pracovní náplní skladníka, popeláře nebo už zmiňované kuchařky je zbytečné, váš budoucí šéf to dobře ví a zajímá ho hlavně vaše praxe a firmy, kterými jste prošli.

Nemusíte ani vymýšlet, čeho jste v předchozí práci dosáhli, ale samozřejmě, neberte to doslova ‒ pokud jste jako kuchařka vařila na prestižní zaoceánské lodi nebo jste jako kopáč či montér byl u stavby mrakodrapu v Saudské Arábii, pochlubte se.

Vynechat můžete i fotku, ale pokud ji v životopisu budete mít, nic tím nezkazíte.

Plusem naopak může být doporučení od vašeho posledního zaměstnavatele, tím spíš, pokud půjde o zavedenou a uznávanou firmu. Ideálně rovnou s kontaktem, kdyby si váš budoucí šéf chtěl referenci ověřit.