08.11.2023

Jak si říct o přidání, aby šéf nemohl říct ne?

Blížící se konec roku bývá často obdobím, kdy si říkáme, že bychom si zasloužili lepší výplatu. Nedokážeme zaručit, že nadřízený vaši žádost o přidání nezamítne, ale máte velkou šanci, že budete od Nového roku brát víc, když se budete držet našich doporučení.



Říct si o zvýšení mzdy je vážná věc, neděláte to v zaměstnání často. Správný okamžik bývá tak jednou za tři až pět let.

Začněte správným načasováním

Důležité je vystihnout správný okamžik ‒ ideální je, když jste právě dodělali nějaký nový velký projekt, získali mimořádně velkou zakázku nebo slavíte jakýkoli jiný úspěch. Důležité také je, jak se firmě právě daří ‒ pokud zrovna propouští třetinu lidí a přišla o tři nejdůležitější zákazníky, není to zrovna nejlepší signál k požadavku na vyšší mzdu.

Pokud vám šéf přidal před letními prázdninami, snad nemusíme zdůrazňovat, že o dalším růstu není právě rozumné uvažovat ‒ pokud nenastalo něco mimořádného, třeba že jste se stali vedoucím týmu nebo převzali práci po kolegyni, která odešla na mateřskou.

Když jsou všechny okolnosti na vaší straně, řekněte si šéfovi o zvýšení! Ne někde mezi dveřmi do firemní zasedačky nebo na cestě výtahem. Požádejte ho o osobní schůzku.

Důkladně se připravte

Pádné argumenty budou tím, co nakonec rozhodne. Stejně jako před výročním hodnotícím pohovorem si sepište svoje přínosy pro zaměstnavatele ‒ ukažte, že nedávný úspěch nebyl jediný a že patříte k těm, kteří mají výsledky a nápady. (A pokud se zrovna blíží termín hodnotícího pohovoru, spojte svoji žádost s ním.)

Stejně tak byste měli vědět, o kolik chcete přidat. Dobrý zaměstnanec by měl znát svoji cenu na trhu práce. Je to zase stejné, jako když jste se připravovali, jak si říct o dobrou výplatu u pracovního pohovoru. Na webech s nabídkami práce, včetně stránky Předvýběru.CZ, se dneska už často uvádí nabízená mzda. Prostudujte si pozice odpovídající té vaší, poptejte se kolegů z branže, kolik se bere u nich a vyhledejte si články na téma výplat, což je téma, o kterém novináři často a rádi píšou.

Jistě uznáte, že by bylo trapné, kdybyste u šéfa zjistili, že berete víc, než kolik si zasloužíte.

Co neříkat a o kolik si říct?

Určitě nevytahujte jako argument inflaci. Nikdo nezpochybňuje, že vaše osobní náklady rostou ‒ ale úplně stejně je na tom zaměstnavatel. Ani náznakem nevyhrožujte, že když vám šéf nepřidá, tak odejdete ‒ to je samozřejmě ve hře také, ale to váš nadřízený moc dobře ví.

Buďte přesvědčiví a racionální. Pocity nejsou argumenty, nekuňkejte, že si myslíte, že si něco zasloužíte. Neklopte stydlivě oči. Pokud něco firmě dáváte, není důvod, abyste sami nedostali přidáno.

O kolik vyšší by měla být nová částka na vaší výplatní pásce už trochu víte ‒ dělali jste si průzkum mezd u konkurence. S nárůstem v rozmezí 5-10 % většina šéfů nebude mít problém, očekáváte‒li víc, měly by i vaše přínosy být významné.

Někdy to vážně nejde

Nečekejte předem, že schůzka nutně musí vést ke zvýšení mzdy. Ani když jste se dobře připravili. Přijměte to s klidem ‒ můžete to zkusit později znovu. Proto se nebojte požádat šéfa o vysvětlení, proč vám teď nemůže vyhovět, a zeptejte se, co můžete udělat pro to, abyste dosáhli svého.

I když vám výplatu nezvýší, můžete něčeho dosáhnout ‒ třeba volnější pracovní režim v pátek, vyslání na prestižní konferenci nebo proplacení kurzu, který zvýší vaši kvalifikaci.

To všechno se počítá jako úspěch. A pokud to cítíte jinak, vždycky si můžete najít jinou práci.