10.04.2024

Jak najít práci, když mám nějaký hendikep

Znevýhodnění zájemci o práci mají její hledání těžší ‒ už to slovo o jejich situaci dost vypovídá. Na druhou stranu zaměstnavatelé umí ocenit, když se kandidát na pracovní pozici umí poprat se svojí situací. Nebojte se a ukažte, co ve vás je!



Jiný přístup k hledání práce musíte zvolit už podle druhu hendikepu ‒ tím může být nejenom zdravotní postižení, ale i žádná nebo malá praxe, vysoký věk či malé děti, ale třeba i návrat z výkonu trestu.

Nabízejte přednosti, nikoli nevýhody

Nezapomeňte na to, že hledání práce se řídí stejnými pravidly jako jakékoli jiné obchodování. Firmy nijak nezajímá (v dobrém ani zlém) váš hendikep, ale váš možný přínos. Nijak se proto svým znevýhodněním nestresujte, naopak se snažte prodat svoje přednosti.

Že váš věk už překročil hranici, kdy vám není -cet let, ale -sát, můžeme dneska s přehledem z přehledu hendikepů vyloučit, stejně tak jako rodičovství. Časy se mění, lidi nejsou a firmy vědí, že zkušení seniorní zaměstnanci nebo motivované maminky či tátové dokážou odvést skvělý výkon. Přesně tak se sami můžete prodat ‒ už máte zkušenosti, které můžete zaměstnavateli nabídnout, zvládání chodu domácnosti s malými dětmi představuje kombinaci mnoha profesních dovedností. Nebojte se, že nezapadnete: že mladí nechtějí pracovat se staršími je dávno překonaný předsudek.

A podobné je to i s návratem z vězení. Je to škraloup, kvůli kterému jste nepřestáváte být člověkem. Firem a personalistů ochotných dát vězňům druhou šanci přibývá, ukázal náš už čtyři roky starý průzkum.

Ani fyzická nebo psychická indispozice nevadí

Když se řekne hendikepovaný člověk, spousta lidí si představí vozíčkáře. Kromě toho, že je to zastaralé klišé, které neodpovídá realitě, je třeba říct, že ani nepříznivý tělesný nebo duševní stav není důvodem, proč by člověk neměl najít práci.

Zase platí už řečené: zaměstnavatele zajímá, co mu můžete nabídnout. Pokud v tomto ohledu máte rezervy, snažte se je napravit ‒ s rekvalifikací vám pomůže řada neziskových organizací s programy na podporu zaměstnávání hendikepovaných lidí.

Pokud umíte programovat nebo vytvářet grafické návrhy, nebo chcete pracovat po telefonu, vaše znevýhodnění navíc ani není žádnou překážkou!

Přiznat to?

Z toho vyplývá, že to ani nemusíte předem hlásit. Když zaměstnavatele zaujme váš životopis a motivační dopis, máte skoro vyhráno. U pohovoru jistě dokážete přesvědčit, že svoji práci zvládnete.

Určitá postižení ale můžou znamenat nároky na speciální úpravu pracoviště. I v takovém případě je ale většinou podstatnější, jaké jsou vaše dovednosti, přizpůsobení pracovního místa nebývá zásadní problém ‒ a navíc existují možnosti, které firmám pomůžou takové změny zaplatit.

Měli byste také vědět, že pro firmy je zaměstnávání hendikepovaných výhodné ‒ můžou třeba získat slevu na dani nebo získat výhodu, když se ucházejí o veřejnou zakázku.

Rozhodně svoje znevýhodnění netajte, ale buďte otevření. Lidé přijímající zaměstnance navíc bývají velmi empatičtí, je dost pravděpodobné, že se vám sami budou snažit vyjít vstříc.

Práce pro osoby se zdravotním postižením

Některá pracovní místa jsou přímo určená pro lidi s hendikepem. Firmy s více než pětadvaceti zaměstnanci mají povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením. V takových případech najdete už v pracovním inzerátu zmínku, že jde o práci vhodnou pro OZP ‒ a je jich celá řada. Takové pracovní pozice si můžete přímo vyfiltrovat na velkých pracovních portálech, se kterými spolupracujeme ‒ funguje to tak třeba na jobs.cz nebo práce.cz.