Zaměstnanci se budou mít v příštím roce líp, firmy trápí nedostatek lidí
V průměru o osm procent zvýšit výplaty plánují zaměstnavatelé pro příští rok, ukázal online průzkum personální agentury Předvýběr.CZ mezi členy panelu stálých respondentů z řad majitelů, šéfů firem a personalistů.Zvyšování mezd potvrdilo 71 % oslovených, dalších osmnáct procent zatím ještě rozhodnutí ohledně mzdové politiky pro příští rok nepřijalo. Šest procent firem výplaty příští rok upravovat nebude, stejný podíl respondentů naopak potvrdil záměr mzdy snižovat. Necelá třetina (29 %) firem nezvýší mzdy všem, ale jenom vybraným profesím ‒ převážně technickým a obchodním.
„Odpovídá to současnému stavu ekonomiky, firmy, se kterými mluvíme, nejčastěji potvrzují, že se jim daří a chtějí si svoje zaměstnance udržet,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ. „Z pohledu zaměstnavatele je situace tristní, horší to ještě nebylo. Z pohledu zaměstnance, kandidáta je situace ideální, lepší to ještě nebylo,“ lakonicky shrnuje Petr Janout, personální ředitel společnosti Nippon Express.
Štědřejší výplatní pásky jako reakci na nynější nedostatek lidí na trhu práce výslovně uvedlo třináct procent zaměstnavatelů.
Kromě růstu mezd firmy počítají i s další podporou náboru nových zaměstnanců a zvýšení atraktivity pro ty současné: 62 % posílí zaměstnanecké benefity, 31 % nabídne více částečných úvazků a sedm procent zvýší náborové příspěvky.
„Situace se oproti očekáváním navrátila do doby před koronavirovou krizí, nabídka zaměstnání vyýrazně převyšuje poptávku, tlak na růst mezd a konkurenceschopnost firem jako zaměstnavatele je především u specializovaných profesí vysoký. Ochota měnit práci je u určitého okruhu odborníků menší, lidé hledají stabilitu v nejisté době,“ na závěr charakterizuje stav pracovního trhu Leontina Krchňáková, global internal HR manager firmy GOT International.