18.06.2023

Každý druhý zájemce o práci si u pohovoru neřekne o lepší výplatu

Třebaže výše mzdy je pro zaměstnance důležitá při rozhodování, do jaké práce nastoupí, o lepší výplatu si u pohovoru řekne sotva polovina z nich, ukázal reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.



„Pro zaměstnavatele z toho vyplývá, jak důležité je uvádět nabízenou mzdu už v rámci náboru,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.

O více peněz si u pohovoru rozhodně řekne devět procent lidí. Spíše to udělá dalších 36 % zájemců o práci, zatímco 38 % uvedlo, že si o vyšší výplatu spíše neřekne. Téměř sedmnáct procent k takovému kroku vysloveně nemá odvahu.

Přitom zaměstnanci tvrdí, že výše nabízené mzdy je pro ně důležitá ‒ 42 % respondentů ji považuje za naprosto zásadní, pro 55 % lidí je poměrně důležitá, jen necelá tři procenta ji považují za méně důležitou.

„Pokud ale měli lidé možnost vybrat více odpovědí na otázku, jak moc je pro ně výše mzdy rozhodující pro přijetí nabídky zaměstnání, jen sedmadvacet procent uvedlo, že výplata je na prvním místě,“ upozorňuje František Boudný. „Peníze podle průzkumu můžou nahradit nefinanční benefity nebo zajímavá práce a příjemný kolektiv,“ dodává šéf personální agentury.

Výše mzdy by měla být už v inzerátu

Patnáct procent lidí uvedlo, že pracovní nabídka, ve které není uvedena nabízená odměna, je vůbec nezajímá. Dalších 31 % se rovněž snaží najít práci někde jinde.

Naopak 35 % se v reakci na pracovní inzerát pokusí u firmy zjistit, kolik peněz nabízí. Zbývajících devatenáct procent počítá s tím, že se výši nabízené mzdy dozví během přijímacího řízení.

Data pro reprezentativní průzkum pro Předvýběr.CZ sesbírala agentura Talk Online Panel na vzorku 500 pracujících a studujících respondentů ve věku 18-64 let.

Firmy počítají s vyjednáváním o výplatě

Skoro 54 % zaměstnavatelů počítá s tím, že si zájemce o práci během pohovoru řekne o vyšší než nabízenou mzdu a jsou připravení o tom vyjednávat, ukázal druhý průzkum, který personální agentura Předvýběr.CZ uskutečnila online mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů a šéfů firem.

Podle stejného průzkumu téměř 43 % firem v inzerátech výši nabízené mzdy zveřejňuje. „Firmy chtějí být transparentní a výši mzdy považují za konkurenční výhodu,“ vysvětluje šéf personálky. Nejčastějším důvodem, proč nabízenou odměnu nezveřejňují, je snaha nechat si prostor pro vyjednávání (67 %) nebo skutečnost, že všem ve firmě neplatí stejně (42 %).

Úvahu o zavedení povinnosti zveřejňovat výši nabízené mzdy odmítlo téměř 89 % zaměstnavatelů.