08.03.2023

Zkušební doba není strašák, ale výhoda

Je to asi jedno z nejčastějších probíraných pracovněprávních témat. Zaměstnance, kteří čerstvě nastupují do práce, občas až děsí, přitom zkušební doba je vlastně moc fajn vymoženost.



Na jednu stranu sice platí, že zaměstnavatel vám během ní může kdykoli říct, že už nechce, abyste pro něho pracovali ‒ ale na druhou stranu úplně stejnou možnost máte vy.


Právě proto zkušební doba v pracovním právu existuje: aby si obě strany mohly vyzkoušet, jestli nešlo jenom o náhodné okouzlení během pohovoru nebo dobře sepsaný životopis, ale jestli se potkávají vzájemné představy o spolupráci.

Rychle a jednoduše

Z hlediska zákoníku práce jde o jednoduchý proces. Zkušební dobu sjednávat vůbec nemusíte. Je ale vážně praktická ‒ ani jako právě nastupující zaměstnanec se jí nebojte. Žádný rozumný zaměstnavatel vás nepřijme do práce jenom proto, aby vás mohl propustit ve zkušebce.

Pokud se dohodnete na zkušební době, může trvat maximálně tři měsíce (nebo půl roku, pokud vás firma přijímá do šéfovské pozice). Zároveň ale platí, že nesmí trvat déle než polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru ‒ to má smysl tehdy, pokud se dohodnete, že někam nastupujete na kratší dobu.

Když se vám v práci nebude líbit, kdykoli během této lhůty můžete říct, že končíte. Nemusíte nic vysvětlovat. Stejně se s vámi může rozloučit i váš šéf, aniž by vám cokoli vysvětloval.

Výjimka pro nemocné a těhotné

I ve zkušební době ale můžete onemocnět. Z toho nemusíte mít strach, rozhodně nic nepřecházejte, pokud vám není dobře. Základem každého dobrého vztahu, i pracovního, je dobrá komunikace. Hned, jakmile dostanete neschopenku, dejte svému šéfovi vědět, co s vámi je (ve firmě, kde komunikace opravdu funguje, mu to nejspíš řeknete už předem, než odejdete k lékaři).

Ani kdyby vztahy ve firmě, kam jste na zkoušku nastoupili, nebyly nejrůžovější, nemocenská vás nemusí stresovat. Prvních čtrnáct dní vás zaměstnavatel ani ve zkušební době nesmí propustit.

Ještě větší ochraně se těší těhotné ženy. Nemají povinnost při nástupu do práce hlásit, že čekají dítě, a firma je kvůli tomu nesmí propustit. Ani ve zkušební době. To může udělat jenom tehdy, když prokáže, že výsledky nové zaměstnankyně prokazatelně neodpovídají tomu, na čem se dohodli.

Zkoušejte, co se dá

Nedívejte se na zkušební dobu jako na období nejistoty, ale naopak jako příležitost seznámit se s firmou, do které jste nastoupili. Zajímejte se o svoji práci, ukažte, co ve vás je, ale současně zjišťujte, jestli vám ta práce opravdu vyhovuje, jestli se cítíte dobře v týmu, jestli firma slušně platí a chová se dobře k zaměstnancům, jestli vás čeká profesní růst…

Nováček ve firmě má velkou výhodu: všichni čekají, že se ptá, že mu občas něco nejde, většina kolegů je připravených pomoct vám se zapracováním. Nebuďte nepříjemní šťouralové, když narazíte na něco, co třeba doopravdy nefunguje (zlepšovat to budete moct později), naopak buďte vstřícní, kdykoli vás spolupracovníci o něco požádají.

Nebojte se odejít

Když přes veškerou snahu zjistíte, že vám něco nevyhovuje, nebojte se to říct šéfovi. Možná, že to spolu vyřešíte. A pokud ne, nebojte se využít, co zkušební doba nabízí: slušně nadřízenému vysvětlete, že jste se rozhodli odejít ve zkušební době.