Výhody a nevýhody práce na home office
Dlouho šlo o „zaměstnanecký benefit“. Kovidová pandemie ukázala opravdové výhody, ale i nevýhody práce z domova.
Velkou výhodou je bezesporu svoboda. Sami si určujete čas, ve kterém pracujete, i místo, kde pracujete. Díky tomu můžete vstávat později a pracovat třeba v noci, pokud jste typově spíš sovy než skřivani.
Svoboda času a místa vám dává možnost pracovat na cestách nebo zvládnout péči o děti a o domácnost, protože zatímco pracujete, v koupelně běží pračka a v troubě se peče oběd nebo večeře.
Ruku na srdce ‒ není právě to současně i nevýhoda? Zatímco vy doma pracujete, rodinné okolí od vás očekává, že zvládnete věci, které by na pracovišti prostě byly nemyslitelné.
Home office totiž vyžaduje silnou sebekázeň. Když pracujete z domova, stanovte si jasně pracovní dobu, sepište si denní plán úkolů a rozhodně si pro práci vyhraďte konkrétní pracovní místo. Nepracujte u kuchyňského stolu ani v posteli. A rozhodně se oblečte jako do práce, zůstat v pyžamu není dobrý nápad.
Výhodou práce z domova jsou úspory. Ušetříte čas strávený dojížděním do kanceláře a zpátky, a tím pádem ušetříte i peníze za dopravu, ať už vlastním autem nebo hromadnou dopravou. Jenže… zkušenosti z praxe říkají, že lidé, kteří nejsou na pracovišti vidět, dostávají méně často odměny a také s povyšováním se na ně zapomíná.
Samozřejmě hodně záleží na firemní kultuře. Dobrý šéf ví, že lidé pracují doma stejně výkonně, nebo dokonce víc, potvrdil to i náš průzkum během druhé vlny koronaviru. Což je mimochodem jedna z velkých nevýhod práce z domova: oddělovat zaměstnání od osobního života je zdravé.
Velkým mínusem home officu je nedostatek kontaktů s kolegy. Hodně dobrých nápadů vzniká v diskusi se spolupracovníky. A osobně to funguje vždycky líp, než po telefonu nebo online.
Narozdíl od jiných zemí u nás navíc zatím neexistují jasná pravidla pro práci z domova. Náklady na elektřinu nebo vybavení svého domácího pracoviště tak většinou nesete sami, i když některé firmy se na nich snaží podílet.
Home office zkrátka není takovou výhodou, jak se dříve zdálo. Už zmiňovaný průzkum ukázal, že jen pro 22 % Čechů bude při hledání nové práce důležité, jestli zaměstnavatel umožňuje práci z domova.
A tak možná ani není divu, že náš šéf František Boudný na svém blogu na iDnesu napsal, že home office je placená dovolená. Většina zaměstnavatelů by to tak otevřeně neřekla, ale věřte, že v mnoha firmách to vnímají podobně.