13.02.2023

Jak si u pohovoru správně říct o dobrou výplatu

Bývá to jedna z nejtěžších částí pohovoru. A je doslova za všechny peníze! Přitom je to vlastně až překvapivě snadné, pokud se předem dobře připravíte.



Bavit se o penězích bývá pro spoustu lidí nepříjemné, tím spíš, když jde o člověka, který je na trhu práce teprve začátečníkem. Přitom jde vlastně o nejdůležitější část pracovního pohovoru: schopnost říct si o správné peníze jednak může rozhodnout o tom, jestli místo dostanete ‒ a když ho dostanete, nejméně rok, ale spíš až tři roky budete brát stejně. Snadno si můžete spočítat, že když během pohovoru slevíte ze své ceny „jenom“ tisícikorunu, za tři roky jste prodělali šestatřicet tisíc.

Kdy začít mluvit o penězích

U pohovoru je důležité vystupovat aktivně a sebevědomě, ale otázku peněz vždycky otevírá jako první budoucí zaměstnavatel. Sami se do toho nijak nehrňte. Je jisté, že dřív nebo později bude firmu zajímat, za kolik jste ochotní nastoupit, dokud se vás ale nezeptají na představu o mzdě, předpokládejte, že s výplatní páskou budete spokojení. O jinou práci přece ani nemáte zájem.

Psychologickou stránku věci nepodceňujte. Jak už jsme napsali v úvodu, když si řeknete o málo, ošidíte se o peníze, které jste mohli mít. Navíc vás ale může sžírat představa, že vaši kolegové berou víc, nebudete se ve firmě cítit dobře a nakonec si stejně najdete lepší práci. To je ostatně argument, kterému personalisté a šéfové firem dobře rozumějí.

Řekněte si svoji cenu

Dřív nebo později ta otázka padne u každého pohovoru: „A jaká je vaše představa o výplatě?“ Odpovědět byste na ni měli dokázat úplně stejně snadno, jako číšník zná cenu piva nebo obchodník mobilního operátora má přehled o datových tarifech.

Abyste dokázali sebevědomě odpovědět, musíte svoji cenu na trhu znát. Logicky by neměla být nižší, než kolik jste brali v předchozí práci (proč byste ji jinak měnili). Kam až ale může vyšplhat? V online době není nic jednoduššího, než si udělat přehled mzdových podmínek ve vašem oboru, ostatně i na našem webu většinou u nabídek práce najdete i podmínky ohodnocení. Nebojte se zeptat kolegů, které dobře znáte, jaké je rozpětí výplat v jejich firmě. Projděte si v různých novinách a webech rubriky o trhu práce, kde přehledy výplat s oblibou zveřejňují.

Neberte takový průzkum za ztrátu času, jde doslova o vaše peníze. Pořádně si promyslete také svoje silné a slabé stránky.

Triky a rady pro dobré vyjednávání

Na pohovor byste měli jít s konkrétní představou o výplatě. Znamená to, že byste měli mít jasno o minimální příjmu, který potřebujete (abyste zaplatili nájem a jiné náklady), i o sumě, kterou byste chtěli dostávat na účet (a to bez znalosti podmínek na trhu nedokážete správně určit).

Pro úplnost ‒ nezapomeňte, že u pohovoru se mluví o hrubé mzdě, výplatu ale dostáváte čistou, po odečtení daní a zdravotního a sociálního pojištění.

Když už padne otázka na očekávaný příjem, nestyďte se, neklopte oči, ale sebevědomě řekněte svoji představu. Počítejte s tím, že personalista se bude vždycky tvářit, jako byste si řekli o víc než dost, ale zároveň dobře ví, kolik vám může nabídnout.

Vyjednávání začíná. Pokud jste si řekli málo, budete brát málo. Pokud jste si řekli o vyšší výplatu, bude zaměstnavatele zajímat, co mu za ni dokážete nabídnout ‒ a jste-li spolehliví, zkušení, jsou za vámi výsledky, máte zájem rozvíjet svoje dovednosti, dokážete převzít zodpovědnost…, pak pro budoucího šéfa není problém vaše očekávání splnit.